READING

Mniej znaczy więcej, czyli gdzie zjeść pho w Hanoi...

Mniej znaczy więcej, czyli gdzie zjeść pho w Hanoi.

Co naprawdę uwielbiamy, kiedy odwiedzamy Wietnam? Oczywiście wszędobylskie olbrzymie gary z bulgoczącym wywarem na zupę pho. Podczas, gdy w Europie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że potrawa materializuje się niewiadomo skąd w rękach kelnera (magia czy co ?!), tutaj posiłkowi cały klimat nadają te olbrzymie kadzie, przy których co chwila ktoś się krząta, odprawiając tajemne rytuały.

Dzisiaj będzie o Waszej ulubionej zupie, prosto z Hanoi. Pho w północnym Wietnamie jest serwowane w wersji dużo bardziej minimalistycznej, niż to które można spotkać w Sajgonie.

W Hanoi nacisk położony jest na wywar; to właśnie jego esencja i smak grają  pierwsze skrzypce. Dodatki są ściśle określone i nie ma co liczyć na jakieś wymyślne szaleństwa. Na pewno w zupie pojawi się dużo cebuli, siekany szczypiorek, świeże chilli i sriracha, wszystko to w towarzystwie chlebka quay i limonki. I to by było na tyle 🙂 Jednak najlepsi szefowie kuchni potwierdzą, że cały szkopuł tkwi w prostocie, a wypracowanie idealnych proporcji w najłatwiejszych przepisach potrafi zająć całe lata. Na pewno coś o tym wiedzą wszyscy Ci, którzy latami dzień w dzień przygotowują całkiem zwyczajny bazę do Waszej ulubionej zupy:)

W Hanoi polecamy spróbować Pho Thin w knajpce znajdującej się przy 13 Lò Đúc. Zupa jest posypana ogromną ilością szczypiorku, pod którym ukrywa się wyśmienita, podsmażana, siekana wołowina. Co bardziej odważni powinni spróbować jednak Pho Gau Bo ( z boczkiem wołowym) czy Pho Bo Tai (parzoną polędwicą wołową) i w ten sposób poznać prawdziwą, wietnamską gotowaną wołowinę. Mięso serwowane w tutejszych knajpach jest zupełnie inne, od tego które znamy w Europie, bo często pełne tłustych elementów czy żyłek . Te kawałki wołowiny, które u nas lądują w koszu tutaj jednak są rarytasem.  Nam bardzo smakowało pho z gotowaną wołowiną w Phở Lý Quốc Sư – nic dodać, nic ująć!

Dla wszystkich spragnionych wietnamskich smaków przypominamy, że pyszne Pho Thin rodem z północnego Wietnamu można znaleźć na wilczej, codziennie do 22.

Nie ociągaj się ! Cho na pho ! <3


COMMENTS ARE OFF THIS POST

INSTAGRAM
Co u nas